New SEMIX Mobil 60 S4 MOBILNÍ BETONÁRNY 60 m³/h concrete plant

PDF
Interested in the ad?
Contact the seller
1/15
Price:
on request
Ask for price
Contact the seller
Brand SEMIX
Model Mobil 60 S4 MOBILNÍ BETONÁRNY 60 m³/h
Type concrete plant
Year of manufacture 2021
Location Hungary
Placed on yesterday
Autoline ID PU24413
PDF
Description
Capacity 60 m3/h
Condition
Condition new
More details
English
SEMIX Mobile 60 S4 is equipped with 1500/1000 liters capacity Concrete mixers which can be a single shaft, twin shaft, or planetary type mixers. In SEMIX Concrete Mixers NiHard4 or Hardox 450 wearings are used according to the Concrete recipe’s sillicium ratio.

Aggregate storage hoppers can be fed by wheeled loaders with a single ramp. Aggregates are weighed in the weighing conveyor which transfers aggregates to the transfer conveyor. Having two separate conveyors providing accuracy in weighing and performance for reaching higher Concrete outputs.

All SEMIX Concrete Batching Plants are being controlled by a SCADA system with a Schneider PLC integrated. Users can follow all used materials and integrate it their CRM system. SEMIX's engineering team can intervene in the Automation system online to provide service.
Show the whole comment
SEMIX Mobil 60 S4 je vybavena míchačkami betonu o kapacitě 1500/1000 litrů, které mohou být jednohřídelové, dvouhřídelové nebo mobilní. V mobilních míchačkách betonu SEMIX se používají opotřebení NiHard4 nebo Hardox 450, v závislosti na poměru křemíku vzorce betonu.

Zásobníky kameniva lze napájet pomocí kolových nakladačů s jednou rampou. Kamenivo se váží na vážicím dopravníku, který přenáší kamenivo na pásový dopravník. Má dva samostatné dopravníky, které zajišťují přesnost vážení a výkonu pro dosažení vyšší produkce betonu.

Veškeré betonárny SEMIX jsou řízeny SCADA systémem s integrovaným Schneider PLC. Uživatelé mohou sledovat všechny použité materiály a integrovat systémy CRM. Inženýrský tým SEMIX může za účelem poskytování služeb online zasahovat do automatizačního systému.
Important
This offer is for guidance only. Please request more precise information from the seller.
Purchase tips
Safety tips
Selling machinery or vehicles?
You can do it with us!
Similar ads